Elementary Science Olympiad ESO Photo
---

ESO 2017 Award Winners
Here's the complete listing of medalists and team trophy winners from Elementary Science Olympiad 2017 at Jacksonville High School. See a typo? Email us and we'll fix it!.

TOP SIX TEAMS

1st: Columbia Elementary (Madison)
2nd: Kitty Stone Elementary (Jacksonville)
3rd: Clanton Intermediate (Clanton)
4th: Clay Elementary (Clay)
5th: Donoho School (Anniston)
6th: Bryan Elementary (Morris)

INDIVIDUAL EVENT WINNERS

Boggle Science
1st: Clanton Intermediate – Helen Nguyen, Campbell Easterling
2nd: Mt. Olive Elementary – Patrick Ryan, Jaiden Bonner
3rd: Snow Rogers Elementary – Brandon Troung, Maryella Lovell
4th: Oak Grove – Calli Edmondson, Brennen Northcutt
5th: Thompson Intermediate – Adyson Keough, Gabby Hosmer
6th: Adamsville Elementary – Tayla McIntosh, Morgan Hooks

Bridging the Gap
1st: Jefferson Christian Academy – Jesse Culwell, Allison Wormely
2nd: Columbia – Erik Wu, Tucker Magonigal
3rd: Kitty Stone - Drew Pridgen, Sophie Bivins
4th: Oak Grove – Will Phillips, Haylee Parsons
5th: Bryan Elementary – Caleb Thompson, Jacob Horton
6th: Charles Brown – Kelijah McCoy, Jayden Strickland

Calculator Contest
1st: Columbia – Neil Sethi
2nd: West Jefferson – Garrett Freeman
3rd: Kitty Stone Elementary – Isa Alvidrez
4th: Chalkville Elementary – Alan Torres
5th: McAdory – Levi Snellgrove
6th: Snow Rogers Elementary – Sara Bailey

Crash Landing
1st: Columbia - Lauren Merschat, Shreyas Acharya
2nd: Hueytown – Rileigh Mears, Zacharty Norris
3rd (tie): Clnaton Intermediate – Emma Penley, Tanasia Jones
3rd (tie): Fultondale Elementary – Ethan Hudgens, Sebastian Parra
4th: Clay Elementary – Dash Davis, Logan Hope
5th: Oak Grove – Cooper Robinson, Seth Fox
6th: Adamsville Elementary – Daisy Ramos, Sam Bryant

Dinosaurs and Disasters
1st: Jefferson Christian Academy – Mary Kaitlyn Johnson, Brody Walker
2nd: Clay Elementary – Dash Davis, Anna Morris
3rd: Bryan Elementary – Jacob Horton, Ambrose Flynt
4th: The Donoho School – John Perry, Sam Ballard
5th: Kitty Stone Elementary – Brody Duckett, Caroline Tomlin
6th: Columbia – Nathan Mayfield, Tucker Magonigal

Don’t Bug Me
1st: Jefferson Christian Academy – Sofia Kelly, Allison Wormley
2nd: Clanton Intermediate – Miguel Gomez, Jaylen Torres
3rd: Snow Rogers Elementary – Layla Anderson, Valerie Flores
4th: Hueytown Elementary– Terron Peterson, Skylar Ratajczyk
5th: Columbia – Pranaav Satheesh, Will Bagwell
6th: Don’t Bug Me – Isa Alvidrez, Mikaela Watkins

Free Fall
1st: Jefferson Christian Academy – Gabbi Lynch, Emma Cooley
2nd: Bryan Elementary – Ethan Whitworth
3rd: Snow Rogers Elementary – Lizzie Kate Keith, Emma Deck
4th: Clay Elementary – Sofian Laouzai
5th: The Donoho School – Claire Hillman, Trey Alexander
6th: Lipscomb – August Jones, Juan Trejo

Food for Thought
1st: Kitty Stone Elementary – Alexis Johnson, Andreea Trifas
2nd: The Donoho School – Logan Melton, Zikoora Nwogu
3rd: Columbia – Parker Magonigal, Soorya Ramesh
4th: Clanton Intermediate – Kristin Liveoak, Sam McCullough
5th: Gresham – Kailani Casazza, Tracyera Murphy
6th: IMSA – Aleza Kaleem, Hamnah Fareed

Geometrics
1st: Clanton Intermediate – Sara Newton, Brayden Mims
2nd: Columbia – Neha Singahl, Shreya Sunil
3rd: Clay Elementary – Sofian Laouzai, Jenny Lian
4th: Bryan Elementary – Isabella Spears, Madison Snow
5th: Excalibur Christian School – Josh Couch, Caleb Abrantes
6th: Kitty Stone Elementary – Noah Weathers, Caroline Tomlin

Going Green
1st: The Donoho School – Claire Hillman, Ryals Jones
2nd: Columbia – Neha Chopade, Puja Chopade
3rd: Jefferson Christian Academy – Mary Kaitlyn Johnson, Jesse Culwell
4th: Oak Grove – Caden Kirkpatrick, Chloe Fox
5th: Kermit Johnson – Delaney Weekly, Jena Wilbourn
6th: Crumly Chapel – Darian Daniels, Zuleima Lara-Paredes

Grab a Gram
1st: Kitty Stone Elementary – Joey Mann, Noah Weathers
2nd: Clay Elementary – Jenny Liam, Brady Spencer
3rd: The Donoho School – KB Benkwith, Samantha Wakefield
4th: McAdory – Dawson Pearsall, Levi Snellgrove
5th: Corner – Carlin Austin, Rachel McGee
6th: Gresham – Hannah Namolo, Kyle Fairless

How Do You Spell Science?
1st: Corner – Josh Morgan, Mai Martin
2nd: Clay Elementary – Anna Morris, Elly Morris
3rd: Columbia – Shreya Sunil, Pranav Ramesh
4th: North Highland Elementary – Audrey Coleman, Jordan Neely
5th: Mt. Olive Elementary – Jaiden Bonner, Patrick Ryan
6th: Clanton Intermediate – Barrett Martin, Campbell Easterling

In Bloom
1st: The Donoho School – Claire Hillman, Blair Kitchen
2nd: Kitty Stone Elementary – Jada Giddings, Lily Weathers
3rd: Clanton Intermediate – Bryce Snider, Campbell Easterling
4th: Clay Elementary – Gabrielle Pate, Rachel Tucker
5th: Bryan Elementary – Brooklyn Cossey, Natalie Cater
6th: Snow Rogers – Sara Bailey, Lydia Moore

Infographics
1st: Clanton Intermediate – Emma Penley, Audrey Armstrong
2nd: Clay Elementary – Elly Moris, Anna Morris
3rd: Columbia – Lauren Evans, Puja Chopade
4th: Fultondale Elementary – Uriel Anguiano, Sebastian Parra
5th: Kermit Johnson Elementary – Titus White, Molly Muir
6th: Warrior – Tessa Gilmer, Diarra Johnson

It’s Elemental
1st: Clanton Intermediate – Ella Price, Audrey Armstrong
2nd: Clay Elementary – Sofian Laouzai, Brady Spencer
3rd: Columbia – Neha Singhal, Soorya Ramesh
4th: Jefferson Christian Academy – Anna Harris, Naomi Mewbourne
5th: The Donoho School – Isaiah Smith, Claire Hillman
6th: Fultondale Elementary School – Trinity Farrior, Michaela McDowell

Mystery Architecture
1st: Corner – Jenna Parker, Jesse Franklin
2nd: Kermit Johnson Elementary – Jacob Vinson, Jonas Crisson
3rd: Clanton Intermediate – Sam McCullough, Nicolas Scarbrough
4th: McAdory – Jacob Miller, Katherine Dykes
5th (tie): Clay Elementary – Carmen Fitts, McKenzie Fowler
5th (tie): Excalibur Christian School – Anna Moore, Luke Moore
5th (tie): Hueytown Elementary – Corbin Baltscheit, Rileigh Mears
5th (tie): North Highland Elementary – James Blanks, Wrigley Myers

No Bones About It
1st: Columbia – Will Bagwell, Neha Chopade
2nd: Clanton Intermediate – Helen Nguyen, Brady Smitherman
3rd: Kitty Stone Elementary – Lily Weathers, Ellie Bonds
4th: West Jefferson – Garrett Freeman, Collin Pate
5th: Snow Rogers Elementary – Robby Adams, Sara Bailey
6th: Corner – Josh Morgan, Nathan Parker

Pasta Transporter
1st: The Donoho School – Samantha Wakefield, KB Benkwith
2nd: Excalibur Christian School – Caleb Abrantes, Micah Beth Lewis
3rd: Clay Elementary – Aaron Gaines, Gabrielle Pate
4th: Fultondale Elementary – Alyssa Cunningham, Kynnedy Odom
5th: Kitty Stone Elementary – Kelcie Comisac, Elizabeth Kadle
6th: North Highland Elementary – Jonah Winston, Kennedy Watkins

Quick Sketch
1st: Concord – Eli Swindle, Jake Knowles
2nd: Excalibur Christian School – Micah Beth Lewis, Isabella Bosonetto
3rd: Kermit Johnson – Grace Miles, Charlotte Buroughs
4th: North Highland Elementary – Aleiyah Pearson, Jazlynn Morning
5th: Jefferson Christian Academy – Edward Gurney, Brooke Gray
6th: Adamsville Elementary – Christion Clark, Daisy Ramos

Science Decades
1st: Fultondale Elementary – Eve Freeman, Jackson Pearce
2nd: Columbia – Lauren Evans, Olivia Nastasie
3rd: Bryan Elementary – Ethan Whitworth, Caleb Thompson
4th: Adamsville Elementary – Derrick Westbrook, Samuel Bryant
5th: Kitty Stone Elementary – Maquire Mallett, Drake Loggins
6th: North Highland Elementary – Robby Segabart, Jordan Groom

Science of Music
1st: Kitty Stone Elementary – Madison Atchley, Kelcie Comisac
2nd: Mt. Olive Elementary – Raegan Mueller, Riley Chandler
3rd: Thompson Intermediate – Locke Little, Adyson Keough
4th: Erwin – Kaylan Herlong, Pierra Ford
5th: Bryan Elementary – Madeline Cagle, Elizabeth Blackwood
6th: Concord Elementary – Aiden Sumner, April Caffee

Space Invaders
1st: Columbia – Neil Sethi, Will Bagwell
2nd: Clanton Intermediate – Connor Griffin, Jorge Castillo-Rosiles
3rd: Fultondale Elementary School – Emanuel Perez, Nathan Dungan
4th: Thompson Intermediate – Sam Zoebelein, Connor Johnson
5th: Bryan Elementary – Matthew McGlathery, Caleb Thompson
6th: Corner – Nathan Parker, Zach Turner

Super Sleuths
1st: Columbia – Elena Brough, Neha Singhal
2nd: Clay Elementary – Elly Morris, Brady Spencer
3rd: Kermit Johnson Elementary – Xander Irby, Jack Brannon
4th: Snow Rogers Elementary – Brandon Troung, Maryella Lovell
5th: Excalibur Christian School – Anna Moore, Sarah Spry
6th: Warrior – Tessa Gilmer, Diarra Johnson

Triple Play
1st: Columbia – Pranav Ramesh, Soorya Ramesh, Dan Ayala-Diaz
2nd: Clay Elementary – Elly Morris, Aaron Gaines, Sofian Laouzai
3rd: Kitty Stone Elementary – Brody Duckett, Dailyn Wood, Jaycob Tola
4th: Clanton Intermediate – Connor Griffin, Ella Price, Brayden Mims
5th: The Donoho School – Sean Keel, Susanna Harrell, William Abernathy
6th: Fultondale Elementary – Uriel Anguiano, Sebastian Parra, Ethen Hudgens

Weather or Not
1st: Bryan Elementary – Addison Hughes, Braden Harris
2nd: The Donoho School – Garrett Orth, Walker Bodiford
3rd: Excalibur Christian School – Caleb Abrantes
4th: Kitty Stone Elementary – Jada Giddings, Rihanna Matthews
5th: Jefferson Christian Academy – Brody Walker, Emily Keith
6th: West Jefferson – Issac Minor, Lauren McDaniel

Where in the World?
1st: Columbia – Neha Chopade, Puja Chopade
2nd: The Donoho School – Akachi Nwogu, Jake Trebus
3rd: Kitty Stone Elementary – Alexis Johnson, Andreea Trifas
4th: Bryan Elementary – Becca Bohannon, Lilah Johnson
5th: Thompson Intermediate – Gabby Hosmer, Anderson Harris
6th: Mt. Olive Elementary – Ella Arnold, Carson Harper

Which Way’s North?
1st: Kitty Stone – Bennett Martin, Noah Weathers
2nd: Columba – Lauren Evans, Neil Sethi
3rd: Jefferson Christian Academy – Brianna Grill, Mallory Goodwin
4th: Bryan Elementary – Elizabeth Watson, Matthew McGlathery
5th: Kermit Johnson Elementary – Brett Bailey, Leo Tafoya
6th: Oak Grove – Caden Kirkpatric, Hunter Parsons

Write It, Do It
1st: Bryan Elementary – Isabella Spears, Braden Harris, Madeline Cagle, Makayla Gray
2nd: Snow Rogers Elementary – Brandon Troung, Maryellen Lovell, Meredith Kinney, Lydia Moore
3rd: Kitty Stone Elementary – Caroline Tomlin, Rihanna Matthews, Jada Giddings, Drake Loggins
4th: Jefferson Christian Academy – MaKena Carter, Joe Murphree
5th: Charles Brown Elementary – Avyon Reynolds, Jaiden Strickland, A’ryn Reynolds
6th: Mt. Olive Elementary – Carline Cunningham, Katie Myrick, Yael Jaimes, Gabby Roberson

Updated: February 18, 2017.


Home
What is ESO?
In the Classroom
Event Archive
ESO at JHS
SO Links
Contact Us